Uluslararası Eğilimler Çerçevesinde Türkiye'nin ve Türkiye'deki Üniversitelerin
Bilimsel Çıktıları ve İşbirliği Olanakları Toplantısı
12 Mart 2013

Genel Bilgi

"Uluslararası Eğilimler Çerçevesinde Türkiye'nin ve Türkiye'deki Üniversitelerin Bilimsel Çıktıları ve İşbirliği Olanakları Toplantısı" Hacettepe Üniversitesi ve Elsevier işbirliği ile 12 Mart 2013 tarihinde, Ankara'da, Hacettepe Üniversitesi Kongre Merkezi (M Salonu), Sıhhiye Kampüsü'nde gerçekleştirilecektir. Toplantı ulusal ve küresel düzeyde bilimsel performans analizi, bilimsel çıktı değerlendirme sistemleri, bilimsel politika yönetimi ve araştırma-geliştirme deneyimlerini yaymak için iyi bir fırsat olacaktır.

Toplantının temel amacı uluslararası eğilimler çerçevesinde Türkiye'nin ve Türkiye'deki üniversitelerin bilimsel çıktıları ve işbirliği olanaklarını değerlendirmek, ulusal ve küresel düzeyde bilimsel performans analizi ve bilimsel politika yönetimi konularında nitelikli bir diyalog için bir ortam yaratmaktır.

Toplantımız, toplantının ev sahibi ve düzenleyicisi olan, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat TUNCER'in açılış konuşması ile başlayacaktır. Toplantıya katılacak ve değerli deneyimlerini ve bilgilerini bizimle paylaşacak diğer konuşmacılar şöyledir: Youngsuk Chi, Elsevier Yönetim Kurulu Başkanı, Prof.Dr. Andrea BONACCORSI, İtalya Üniversiteler ve Araştırma Enstitüleri Değerlendirme Kurumu (ANVUR) Yönetim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Mustafa GÜDEN, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü ve İzmir Üniversiteleri Platformu Başkanı, Prof. Dr. Cem SARAÇ, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Dr. John GREEN, Onursal Araştırmacı, Imperial College, Prof.Dr.Hasan MANDAL, Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü, Jorg Hellwig, Elsevier, SciVal Danışmanı.

Araştırma politikaları konusunda söz sahibi bürokratların, üniversite rektörlerinin, bilimsel araştırma yöneticilerinin, ulusal ve uluslararası üne sahip profesyonellerin, akademik kütüphane/bilgi merkezi yönetimlerinin katkı sağlayacağı Uluslararası Eğilimler Çerçevesinde Türkiye'nin ve Türkiye'deki Üniversitelerin Bilimsel Çıktıları ve İşbirliği Olanakları Toplantısı'na katılımız bizi onurlandıracaktır.

Saygılarımızla;

Prof. Dr. Cem SARAÇ
Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Tayfun BAŞAL
Elsevier Türkiye, İran, Orta Doğu ve Orta Asya Ülkeleri Bölge Direktörü

Hacettepe Üniversitesi
Elsevier
 

Kayıt Formu

 

Kayıt Tamamlandı

Toplantıya kaydınız alındı. Teşekkürler

Hata Oluştu

Bir hata oluştu. Tekrar deneyiniz.

 
 
İlginiz için teşekkür ederiz. Kayıtlarımız kapanmıştır.
 
Yerli ve yabancı konuşmacıların yer aldiğı bu toplantı süresince simultane tercüme servisi sunulacaktır.
 

TOPLANTI PROGRAMI

12 Mart Salı12 Mart 2013
09:00 — 09:30

Kayıt

09:30 — 10:00

Açılış Konuşması - Prof. Dr. A. Murat TUNCER, Hacettepe Üniversitesi Rektörü

10:00 — 10:30

Açılış Konuşması - Elsevier Yönetim Kurulu Başkanı, Youngsuk Chi "Bilimsel Araştırma Yöneticileri için Gelecek Perspektifleri".

10:30 — 11:15

Davetli Konuşmacı, Prof.Dr. Andrea BONACCORSI, İtalya Üniversiteler ve Araştırma Enstitüleri Değerlendirme Kurumu (ANVUR) Yönetim Kurulu Üyesi "Küresel Bilgi Dinamiklerinde Üniversitelerin Konumlandırılması".

11:15 — 11:45

Ara

11:45 — 12:15

Prof. Dr. Mustafa GÜDEN , İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü ve İzmir Üniversiteleri Platformu Başkanı, "İzmir'deki Üniversitelerin Akademik Çıktıları ve Küresel Ölçekteki Bilimsel Yetkinlikleri".

12:15 — 12:45

Prof. Dr. Cem SARAÇ, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı, "Hacettepe Üniversitesi'nin Bilimsel Çıktılarının Performans Analizi ve İşbirliği Fırsatları".

13:00 — 14:30

Öğle Yemeği

14:30 — 15:15

Dr. John GREEN, Onursal Araştırmacı, Imperial College "Araştırma Performansını Yönetmek ve Stratejik Bilgilendirme Yapmak için Metriklerin Kullanımı (Imperial College ve Snowball Projesi Örnekleriyle)".

15:15 — 16:00

Prof.Dr.Hasan MANDAL, Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü. "Üniversitelerin Araştırma, Teknoloji Geliştirme ve Yenilikçilik Sürecindeki Rolü".

16:00 — 16:45

Jorg Hellwig, Elsevier, SciVal Danışmanı "Türkiye'nin Bilimsel Çıktılarının Küresel Ölçekteki Etkisi ile Uluslararası Düzeyde İşbirliği Performansı".

16:45 — 17:15

Değerlendirmeler ve Kapanış

EV SAHİBİ

 

KONUŞMACILAR